• تماس بگیرید: ۰۷1۳۲۳۰۶۶۴۴
  • شیراز - بلوار زند - جنب کمیته امداد - ساختمان مرکز پزشکی شهر - طبقه ۴

مشاهده متن

کد قفل کردن راست کليک

التهاب روده و حاملگی


چهارشنبه 9 بهمن 1398 

مقدمه 

اگر چه خانم های جوان در سنین باروری ممکن است دچار بیماری التهابی روده شوند ولی بسیاری از آنها در این شرایط، دچار هیچ گونه عارضه ای در طول بارداری نخواهند شد، ولی همیشه نگرانی هایی در مورد تاثیر بیماری ( IBD) بر خودشان و نیز کودکشان دارند. این مقاله، به بیان بسیاری از نگرانی هایی که خانم ها و همسرانشان در مورد بارداری دارند می پردازد.

 دانستنی های پیش از بارداری

 برای خانم هایی که دچار بیماری (IBD) هستند، هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که این بیماری بر توانایی آنها برای بارداری تاثیرگذار باشد. مردان با بیماری (IBD)، میبایست آگاه باشند که استفاده از سولفاسالازین (یکی از داروهای مورد استفاده در درمان IBD)، ممکن است منجر به کاهش تعداد اسپرم ها گشته و در نتیجه باروری را کاهش دهد. این تاثیر، کاملا قابل بازگشت بوده و تعداد اسپرم ها در طی دو ماه از توقف این دارو به حالت ترمال بازمی گردد. توصیه می گردد پیش از بارداری با پزشک خود مشورت کنید. آنها داروهای مصرفی شما را بررسی خواهند کرد. هرچند اغلب داروهایی که در درمان (IBD) به کار می روند، در دوران بارداری بی خطر هستند، ولی برخی از داروها نیاز به تغییر دارند. تمامی بیمارانی که به فکر باردار شدن هستند، مبایست از مکمل های اسید فولیک ۴۰۰ در هر روز و برای مدت حداقل سه ماه پیش از آغاز بارداری استفاده نمایند. این امر میبایست در مدت ۱۲ هفته اول بارداری نیز ادامه داشته باشد. در صورتی که از داروی سولفاسالازین استفاده می کنید، ممکن است بر تأثیرگذاری اسید فولیک در بدن شما تغییراتی ایجاد نماید. در نتیجه به دوز بالاتری از اسید فولیک در روز احتیاج خواهید داشت. پزشک تان در این مورد به شما توضیح خواهد داد. در صورتی که سیگار می کشید، میبایست پیش از آغاز حاملگی آن را متوقف کنید، زیرا شواهد قوی وجود دارد که سیگار در خلال حاملگی، بر رشد جنین تأثیر می گذارد. همچنین اهمیت دارد میزان مصرف الکل و کافئین کاهش یابد.

 تاثیر بیماری التهابی روده بر حاملگی

به صورت کلی ۹۰-۸۰% خانم هایی که دچار IBD هستند، دارای حاملگی های نرمال هستند. در صورتی که بیماری شما در هنگامی که باردار می شوید غیر فعال باشد، احتمالا حاملگی نرمالی را در پیش دارید. هیچ گونه افزایش خطر سقط جنین، مرگ نوزاد با ناهنجاریهای مادر زادی را نخواهید داشت. با این وجود اهمیت دارد، تا در نظر داشته باشید که ریسک سقط جنین در جمعیت عمومی حدود ۱۵% می باشد. در صورتی که بیماری شما در هنگام حاملگی فعال باشد، شانس نتایج مضر در حاملگیتان افزایش می یابد. ریسک سقط جنین، در زمانی که مادر دارای بیماری IBD فعال می باشد، ۳۵٪ می باشد همچنین امکان زایمان نوزاد نارس یا نوزاد با وزن پایین وجود دارد. نوزادانی که زود به دنیا

می آیند و نیز نوزادان با وزن پایین، میبایست در قسمت مراقبت ویژه نوزادان نگهداری شوند. یک اسکن اولتراسوند در هفته های ۲۲-۱۸ حاملگی، در تشخیص ناهنجاری های متداول کمک کننده می باشد.

 تاثیر حاملگی بر بیماری IBD

 بارداری تاثیر بسیار اندکی بر بیماری IBD دارد. در صورتی که بیماری در شروع حاملگی، در مرحله بهبود باشد، شانس زیادی وجود دارد که به همین شکل باقی بماند. در کولیت زخم شونده، حدود یک سوم بیماران در خلال حاملگی دچار عود بیماری می گردند که این امر معمولا در نیمه اول حاملگی رخ میدهد. و این تشدید علائم معمولا ملایم می باشد. در بیماری کرون حدود یک چهارم بیماران در خلال حاملگی دچارعود بیماری می گردند. تشدید بیماری، اغلب در مراحل اولیه حاملگی یا پس از زایمان رخ می دهد. مدیریت حاملگی بارداری شما همزمان به وسیله متخصص زنان و متخصص گوارش شما مدیریت خواهد شد. توصیه می گردد تا در مراحل اولیه حاملگی از یک متخصص زنان کمک بگیرید. در اولین مراجعه یک شرح حال و یک معاینه فیزیکی از شما به عمل خواهد آمد. یک سونوگرافی در این مرحله به منظور تایید این که حاملگی به خوبی پیش می رود و نیز تعیین زمان تقریبی به دنیا آمدن نوزاد، انجام می گیرد. همچنین یک سونوگرافی دیگر نیز در دوران حاملگی انجام می گردد تا معاینه دقیق تری در مورد جنین و هر گونه ناهنجاری ساختاری عمده انجام شود. ویزیت های مکرر توسط متخصص زنان و زایمان، در بازه های زمانی منظم، در خلال حاملگی انجام می گیرد. این ملاقاتها، شامل کنترل فشار خون و ادرار و نیز کنترل رشد جنین می باشد. این کنترل ها بر اساس الگوی روزانه حرکت در شکم مادر، حائز اهمیت می باشد. اگر در مورد حرکت فرزندتان نگران هستید، میبایست فورا پزشک خود را مطلع نمایید. ملاقات با متخصص گوارش، در دوران حاملگی به شدت بیماری بستگی دارد. در صورتی که تشدید علائم مشاهده گردد، ممکن است یک سیگوییدوسکوپی  (یک نوع کلونوسکوپی که تنها 30-40 سانتی متری انتهایی را بررسی می کند) نیاز باشد که خوشبختانه این کار در خلال حاملگی بی خطر می باشد. بیماران مبتلا به بیماری کرون، که دارای زخم اطراف واژن یا مقعد هستند، بهتر است زایمان سزارین داشته باشند. در مورد روش مناسب زایمان خودتان با متخصص زنان تان مشورت نمایید.

 حاملگی و داروهای درمان IBD

 گرچه بهتر است تا حد امکان در سه ماهه اول حاملگی از مصرف داروها خود داری شود. با این وجود، لازم است تا داروهای مخصوص IBD در خلال حاملگی مصرف گردند تا بیماری تحت کنترل باشد. اغلب داروهای مورد استفاده برای درمان IBD، در دوران حاملگی بی خطر هستند. با این وجود در مورد مزایا و خطرات مصرف داروهای خود حتما با متخصص گوارش و متخصص زنان خود مشورت نمایید. به طور کلی انواع ترکیبات مزالازین مورداستفاده در کنترل این بیماری در خلال حاملگی و شیردهی بی خطر می باشند. هیچ گونه مدرکی وجود ندارد که این داروها تاثیرات جانبی بر رشد جنین داشته باشند. از آنجائی که این داروها بر مصرف اسید فولیک اثر می گذارند، توصیه می گردد که دوز بیشتری اسید فولیک دریافت نمایید.

شیردهی و داروهای درمان IBD 

باتوجه به منافع زیاد شیردهی برای مادر و کودک، توصیه می شود که شیردهی به صورت معمول صورت پذیرد. مگر اینکه شرایط خاصی پیش آید که شیردهی با شیشه مناسب تر باشد. توصیه میگردد که برنامه خود را برای شیردهی با متخصص زنان و نیز گوارش خود مطرح نمایید. خوشبختانه هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که شیردهی موجب تشدید بیماری گردد. همچنین اکثر ترکیبات مزالازین مورداستفاده در کنترل این بیماری در خلال شیردهی بی خطر می باشند گرچه گاهی می توانند موجب ایجاد اسهال در نوزاد شما گردند.

 رژیم غذایی و حاملگی

رژیم ویژه ای برای افراد مبتلا به IBD که باردار هستند توصیه نمی گردد. مهم ترین نکته خوردن غذای مناسب، طبق هرم غذایی است که یک راهنمای مناسب برای یک رژیم غذایی سالم برای بدن می باشد چون در خلال بارداری، امکان حالت تهوع وجود دارد. از این رو، توصیه می گردد که غذا در حجم کمتر و با دفعات بیشتر میل شود. در خلال بارداری باید بیشتر مراقب استفاده از برخی غذاهای خاص بود تا باعث ایجاد آسیب به شما یا کودکتان نشوند برخی از این غذاها عبارتنداز:

1- پنیرهای غیر پاستوریزه: که ممکن است حاوی باکتری هایی مانند لیستریا باشند که موجب آسیب رسانی به جنین می گردند.

2- پاستا: پاستاهای گوشت و سبزیجات که ممکن است حاوی لیستریا باشند.

3- غذاهای حاوی تخم مرغ نپخته یا خام: که ریسک عفونت های مربوط به باکتری به نام سالمونلا در آنها بیشتر می باشد.

4- گوشت خام: تمام گوشتها میبایست به خوبی پخته شوند، همچنین توصیه می گردد از مصرف فرآورده های حاوی گوشت خام همچون سالامی، خود داری گردد. این امر به دلیل جلوگیری از ابتلا به میکروب توکسوپلاسما است که می تواند عواقب جدی بر رشد جنین گذارد. توکسوپلاسما همچنین ممکن است از فضولات گربه و خاک گرفته شود، بدین منظور همواره زمان سر و کار داشتن با این موارد از دستکش استفاده کنید.

5 - ماهی: اغلب ماهی ها برای حاملگی بی خطر بوده و به عنوان بخشی از یک رژیم نرمال حائز اهمیت می باشد. برخی از انواع ماهی ها حاوی میزان بالایی از جیوه می باشند که بر رشد سیستم عصبی کودک تاثیر می گذارند. کوسه، اره ماهی و نیزه ماهی، همگی حاوی مقادیر زیادی از جیوه هستند، و میبایست در حاملگی از آنها اجتناب گردد. ماهی تن نیز حاوی مقدار زیادی جیوه است و مصرف آن در خلال حاملگی میبایست محدود به حداکثر دو استیک ماهی تن یا چهار قوطی با سایز متوسط تن ماهی در هفته گردد.

 

بخش : مقالات

دکتر سید علا کاظمینی

جهت هماهنگی و نوبت دهی تلفنی با شماره 07132306644 تماس بگیرید.